Nie som dosť dobrá mama! Ako reagovať na poznámky okolia?

Nie som dosť dobrá mama! Ako reagovať na poznámky okolia?

Väčšina žien v určitom období života balansuje. Bojujú s pocitmi viny, že nie sú dosť dobré v práci a súčasne dobré mamy.

Otázka vybalansovania súkromného a pracovného života je veľmi aktuálna a verejnosťou stále viac pretriasaná.

 

„Ako vybalansovať svoj život a nájsť tú správnu rovnováhu, aby ste mohli byť aj matka a súčasne, aj pracovať, nech už je dôvod akýkoľvek?“

 

Každá žena má ten svoj dôvod hľadania. Či už je to existenčný a bez jej príjmu sa rodina nezaobíde, prípadne potrebuje vhodné pracovné prostredie, aby sa cítila spokojná a naplnená. Alebo len proste miluje svoju prácu a chce, aby bola súčasťou jej života.

 

Najlepšie je prestať na seba tlačiť. Možno aj prestať hľadať balans a mať neustále výčitky. Niekedy stačí prijať to, že nemôžete chcieť od seba všetko na 100% a súčasne. Čo keď je balans v tom, že ste prítomná práve tam, kde aktuálne ste? Ak ste s deťmi, tak to prežívajte na 100% a neriešte pracovné telefonáty, či maili. V plnej prítomnosti si vychutnávajte čas so svojim dieťaťom naplno. Keď ste v práci,  sústredte sa na ňu a neriešte , čo je či nie je s vašimi deťmi.

 

Uvedomte si, že balance nie je v tom byť na x miestach naraz a dokonalo prítomná. Balance je byť tam, kde ste. Buďte tam naplno bez výčitiek, bez ohľadu na to ako si to naplánujete. Ak ste sa rozhodli byť nejaký čas v práci, tak tam buďte naplno. Ak s deťmi, tak tiež. Je to vaše rozhodnutie a vy viete prečo ste ho urobili. Neznamená to, že ako to máte teraz, tak to musí byť aj o rok , či o dva. Keď to budete chcieť zmeniť, tak to urobíte.

 

Dôležité je rešpektovať seba a svoje rozhodnutie. Rozumieť tomu, prečo ste sa tak rozhodli. Ak na vás niekto aj útočí, či vás len mierne podpichuje, alebo dokonca obohacuje svojimi dobre mienenými radami, je to v poriadku. Nič nie je zlé na tom, ak má niekto úplne iný názor ako vy. Pravdepodobne ten niekto o vašej situácii toho veľa nevie a možno ani vy neviete prečo je jeho presvedčenie a konanie práve také ako je. Tak ako vy rešpektujete svoje rozhodnutie a konanie je dobré prijať aj to, že iný človek môže mať na tú istú situáciu úplne iný názor.

 

„Vyčerpávajú vás tlaky, ktoré si necháte na seba pôsobiť a vnútorne sa s nimi zožierate?“

 

Majte na pamäti svoje vlastné potreby. Každý sme iný, každý sme jedinečný. Nesieme si svoje vlastné vzorce správania, charakter, hodnoty a iné veci na základe ktorých si tvoríme vlastný názor. Je v podstate nelogické očakávať, aby ostatní boli presne toho istého názoru ako ja.

 

Konajte na základe vášho vlastného prospechu tak, aby ste vy ako matka boli spokojná, naplnená a šťastná. Len tak môžete to isté odovzdávať aj vlastným deťom.

 

Nebojujte s názormi iných. Zbytočne vás to vyčerpáva, zneisťuje, či dokonca frustruje. Ak ma niekto úplne iný názor je to prirodzené, lebo nie je vo vašej situácii a ani vy v jeho. Prijmite názory iných s rešpektom. To však neznamená váš súhlas, len váš prejav rešpektu. Možno sa nakoniec aj niečím inšpirujete. Skúste len pozorovať okolie. Netlačte sa do niečoho, čo ani sama nechcete.

 

Magdaléna Bacová

stretnutia na tému "Láskyplné vzťahy s deťmi"

No Comments

Comments are closed.