Chcete s deťmi tráviť viac času? Stačí ak pozmeníte niektoré návyky.

Chcete s deťmi tráviť viac času? Stačí ak pozmeníte niektoré návyky.

Máte neustále pocit, že by ste chceli, či mali byť s deťmi viac? Nájsť si počas týždňa viac času vám príde skôr ako sci-fi?

 

Možno to tak vypadá, ale nemusí to tak byť. Ten čas vám len niekde unikná a ani si to neuvedomujete.

 

Mnohé výskumy potvrdzujú, že nie je až tak dôležité koľko času trávite s vašim dieťaťom, ale ako kvalitný ten čas je. Nejde ani o to, aby ste sa hrali s dieťaťom spoločenské hry, keď vás to nebaví. Ide skôr o to, aby ste mu venovali vašu pozornosť.

 

To znamená, že dieťa v tom čase cíti, že ste tam a ste tam pre neho. Pre vás to znamená, že mu venujete pozornosť. To je ten čas, ked vám dieťa môže vyrozprávať všetko, čo sa udialo v škole. Nie spôsobom, že ho vypočúvate za účelom kontroly či kritiky. To sa mu asi rozprávať moc nebude chcieť. Nech len rozpráva svoje príbehy či príhody, zážitky či skúsenosti. Vy ho počúvate, prípadne mu dávate vaše pohľady.

 

Kde ten čas teda nájsť?

 

Takúto pozornosť môžete venovať dieťaťu napríklad aj v čase keď ste spolu v aute. Často sa nám stáva, že presuny s deťmi v aute či inej doprave nám zaberú aj 1 hodinu denne. Tak si naplánujte, že to bude váš čas. Keď ste spolu v aute neriešte prácu, ale majte to ako spoločný čas. Rozprávajte sa, spievajte si, počúvajte spoločne rozprávky, všetko čo vás oboch baví a bude váš pekný spoločný čas.

 

Keď ste v inej doprave, skúste si to tiež naplánovať ako váš spoločný čas. Ak je dieťa ešte malé, majte ho na kolenách. Rozprávajte si zážitky z dňa, či rozprávajte vášmu dieťatku rozprávku na pokračovanie, či sa hrajte nejaké slovné hry. Niekedy môže byť aj skúšanie nových slovíčok z angličtiny, či vybrané slová, či násobilka ako hra.

 

Skúste pohľadať takéto chvíľe, keď ste s deťmi sami a môže to byť ten váš čas. Nemusí to byť len nevyhnutný presun. Ak sa vám podarí, že máte kúsok cesty kráčať spolu pešo, je to super. Ak je vaše dieťa ešte malé držte ho za ruku. Rozprávajte sa o tom čo vidíte, stromy, kvety či značky áut. Nech je to čokoľvek, čo vás oboch bude baviť. Dôležité je, aby ste nebežali. Naplánujte si to tak, aby ste mohli spolu kráčať, inak to bude pre vás oboch len ďalší stres. Ak budete môcť spolu kráčať a prípadne sa držať za ruku je to naozaj čas, ktorý je pre vás oboch obohacujúcim.

 

Ak už využívate presuny ako spoločný čas, alebo to nie je možné, skúste nájsť iné bežné denné aktivity, ktoré môžu byť len vaše spoločné. To môže byť aj varenie. Keď pripravujete večeru dieťa môže byť s vami. To je jedno, že toho ešte veľa nepomôže, ale je pri vás a môže sa s vami rozprávať. A možno môže aj niečo pomôcť, aj keď len prichystať stôl. Stále to môže byť čas, keď nejde televízor, ani vy nesledujete iné média, len ste v kuchyni so svojim dieťatkom.

Takéto spoločné aktivity si môžete nájsť aj v kúpelni pri večernom umývaní si zubov, či chystaní sa do postele. Niekedy sú to len 10-15 minutové aktivity, ale sú to vaše spoločné rituály a dieťa vie, že vás tam má.

 

Ak chcete byť voči sebe ako rodič láskavý, tak si napríklad stanovte o 21,00 už máte čas len pre seba. To znamená, že vaše dieťa vie, že vtedy už všetky vaše spoločné aktivity skončili a vy máte "svoj čas".

 

A ten si skúste doprieť pre seba, či už ste s partnerom, alebo peknou knihou či dobrým filmom. Alebo len tak, relaxom vo vani.

 

Nech sa vám darí meniť dennú rutinu na príjemný a plnohodnotný čas.

 

Magdaléna Bacová

stretnutie na tému "Láskyplné vzťahy s deťmi"

 

stretnutia na tému Láskyplné vzťahy s deťmi individuálny koučing

 

 

No Comments

Comments are closed.