Ako znova naštartovať svoj život?

Ako znova naštartovať svoj život?

Nedávno som pozerala reláciu o známej osobe, ktorá si siahla na život, zabila sa.

 

Hlavná téma relácie bola: Muselo sa to stať?

 

To čo zarezonovalo vo mne je otázka: Prečo vlastne nastane situácia, že človek nevie nájsť dôvod, zmysel, či motiváciu ďalej žiť?

 

Riešime, že by sme mali žiť dlhšie, ako máme vyzerať, ako sa máme chovať a aký máme byť. Zabúdame však žiť šťastnejšie, spokojnejšie, radostnejšie.

Prehliadame a neuvedomujem si čo nám prináša radosť, úspech, odvahu, zmysel, potešenie, hodnoty, atď..

 

Prečo prestávame veriť?

Prečo nastáva moment, že všetky naše nádeje vyhasnú?

 

V určitom období nášho života nastávajú situácie, kedy sa nám nedarí. Zosypalo sa nám úplne všetko. Vzťah, rodina, práca, firma či kariéra, zdravie, alebo iné pre nás dôležité veci. Zrazu namiesto úspechu, zažívame prehru za prehrou. Potvrdzujeme si „našu“ smolu, nešťastie, či zúfalstvo.

 

To je presne moment, keď si sami začneme potvrdzovať presvedčenie, ktoré sme si v hlave, väčšinou nevedome, uložili.

A už sa to deje. Stále a každodenne si potvrdzujeme tú „našu“ smolu, „naše“ nešťastie a hlavne: „akí sú tí ostatní zlí, nespravodliví, egoistickí, či manipulatívni“. Naša myseľ je absolútne presvedčená, že väčšina ľudí sú presne takí sebeckí, arogantní, egoistickí, manipulatívni, atď...

 

Problém je v tom, že to my sme seba presvedčili, že to tak je a naša myseľ má jednoznačné zameranie. Vníma a hľadá len tieto situácie, pretože tam je najsilnejšia emocionálna pozornosť. Nastane také silné nevedomé súznenie mysle s emóciami, že myseľ pracuje na plné obrátky a neustále sa nám snaží priniesť nové a nové podobné zážitky, či skúsenosti, aby sme si znova potvrdili „našu“ pravdu.

 

„Áno, oni sú tí zlí, toto sa mi zase stalo, ja sa cítim zle a aj stále to bude tak.“

 

ALE, toto je ten moment, kedy môže nastať zmena celého vnímania situácií.

Naozaj sa chcete takto cítiť?

Chcete takto žiť, či prežívať do konca života?

 

Najlepšie na tom je, že nemusíte nikoho meniť.

Stačí spraviť zmenu v sebe a zmení sa Vám všetko.

Dokonca aj tých najodpornejších egoistov, či manipulátorov môžeme vidieť ako "ustráchaných pajkov", ktorí hľadajú rešpekt a uznanie od ostatných, len neprišli na lepší spôsob.

Uvidíte svoju kedysi milovanú osobu v jej skutočnej podobe aj s jej strachmi, slabosťami, zlyhaniami, ktoré ste doteraz nevideli.

Alebo naopak, uvidíte jej odvahu, silu, vnútornú motiváciu či inú hodnotu, ktorú ste nechceli vidieť, lebo by vás to frustrovalo.

Proste sa vám zmení pohľad na udalosti a ľudí vo vašom živote.

 

 

Dôležité je vymeniť ten filter, cez ktorý sa momentálne pozeráte na ľudí a situácie a ktorý vám vôbec neslúži, ale naopak, UBLIŽUJE VÁM.

 

Čo chcete vo svojom živote vidieť?

Akých ľudí chcete stretávať?

Aký chcete aby bol váš život?

 

Mne sa často stáva, že tie isté situácie rôzni ľudia popíšu úplne inak. Napríklad z jedného výletu prídu dvaja ľudia a jeden ho popíše ako bolo krásne. Celý čas svietilo slnko, more bolo nádherné modré a v hoteli bol veľmi príjemný personál. Druhý príde z toho istého výletu a popíše ako tam bolo zle, lebo meškalo lietadlo, matrac na posteli bol úplne tvrdý a podávali tam presladené drinky. Každý si priniesol, čo chcel. To bol ten ich výber.

Problém je v tom, že ten ich zážitok a pocit bol pre nich ich realitou.

 

Ak chcete, aby bol váš život príjemný a stretávali ste príjemných ľudí zamerajte sa na ne. Všímajte si ich. Zapíšte si každý deň minimálne:

  • 3 pekné veci, čo sa vám stali, alebo čo ste videli.
  • 3-och ľudí, ktorí boli príjemní.

 

Neopakujte tie isté veci či ľudí, ale každý deň pridajte nové. Keď ste si včera všimli žltý kvet pri chodníku, dnes si všimnite aj ten modrý čo je kúsok ďalej. Keď sa včera na vás milo pozrel kolega, tak dnes si všimnite aj iného klegu, či predavačku, či vaše dieťa, ako sa na vás usmieva. Časom zistíte, ako veľa toho príjemného vo svojom živote máte. Uvidíte príjemné udalosti a príjemných ľudí. A stane sa, že v nepríjemných situáciách prestanete bojovať, lebo to budete vidieť úplne inak. Táto zmena vám prinesie úplne iný pocit. Príjemné situácie sa stanú vašou realitou. Súčasťou vášho života. Tento pocit je presne to, čo mení váš život. Budete sa cítiť príjemne!

 

Možno práve v tom je tá odpoveď na otázku spomínanej relácie:

 

Muselo sa to stať?

 

Možno sa to malo stať práve pre to, aby sme si my ostatní z toho mohli priniesť do nášho života túto skrytú múdrosť. Táto zmena vám prinesie to, že sa budete cítiť úplne inak. Príjemné situácie sa stanú vašou realitou.

 

Magdléna Bacová

 

PS: Pokiaľ chcete znova naštartovať svoj život, rada vás privítam na individuálnom koučingu, kde si spoločne prejdeme vaše súčasné nastavenie a spoločne nájdeme vhodné riešenia pre Vás.

 

individuálny koučing

No Comments

Comments are closed.