Prečo vás dieťa klame?

Prečo vás dieťa klame?

Nám rodičom sa zdá, že klamstvo detí je nefér. "Veď my by sme chceli mať s deťmi pekný, otvorený vzťah. Najjednoduchšie je si veci otvorene povedať a vydiskutovať".

 

My si to tak síce predstavujeme, no keď sa na situáciu pozrieme z pohľadu nášho dieťaťa, uvidíme to možno úplne inak.

 

Čo ak je dieťa v situácii, keď sú jeho rodičia rozvedení, či nežijú spolu? To je obdobie, kedy si "akoby" vždy musí dávať pozor, čo a kde povie. Vôbec nie je v slobode. Vie, že tým, že niečo povie, môže ublížiť nám, či druhému rodičovi a často sa to tak stáva.

 

Ak je naše dieťa vystavené stresu ako rozchod rodičov, je to pre neho pravdepodobne obrovská psychická záťaž. Je dosť málo možné, že sa bude dobrovoľne vystavovať ďalším konfrontáciam s nami. Môžeme to považovať za klamstvo, či zbabelstvo, ale dieťa to vidí inak. Ono sa chráni.

 

Chráni sa pred svetom, kde je v neustálom tlaku, či emocionálnej bolesti. Musí sa vysporiadať s tým, že sa jeho rodičia rozišli. Čelí kritike či obviňovaniu jedného rodiča na druhého. Často sa musí vysporiadať s novým partnerom či novou rodinou jedného z rodičov. Stráca svoju istotu, svoju dôležitosť, pocit bezpečia a lásky. Nikde to vlasne nie je pre neho bezpečné.

 

Všade si musí dávať pozor. Pozor čo povie, či spraví. Pretože čokoľvek môže vyvolať hnev, či inú negatívnu reakciu rodiča a to je niečo po čom v tejto situácii naozaj netúži.

 

Dieťa potrebuje mať hlavne pokoj a pohodu, aby sa pozviechalo zo všetkých týchto emocionálnych zranení. Často nie je schopné ísť do konfrontácii či otvorených argumentácii s rodičom, ktorý je väčšinou argumentačne oveľa zdatnejší.

 

Skúste sa niekedy zamyslieť:

 

Prečo vás dieťa klame?

Prečo volí radšej výhybku, ako argumentáciu s vami?

Čoho sa obáva a od čoho chce uniknúť?

 Po čom vlastne dieťa túži?

 

Dosť univerzálna by mohla byť aj odpoveď:

CHCE MAŤ POKOJ!

CHCE LEN BYŤ SAMÉ SEBOU A NEBÁŤ SA, ŽE TÝM UBLÍŽI JEDNÉMU ČI DRUHÉMU RODIČOVI

SKÚSTE VAŠE DIEŤA CHÁPAŤ, REŠPEKTOVAŤ A MILOVAŤ TAKÉ AKÉ JE. POTOM SA NEBUDE BÁŤ HOVORIŤ VÁM PRAVDU.

 

 

Tu sú 4 kroky ako môžete začať túto situáci riešiť hneď

 

  1. Vytvoriť mu u vás oázu pokoja a pohody. Vytvorte si ju navzájom. Veď aj vy túžite prísť domov z práce a mať pohodu a pokoj. Príjmite to, že ono potrebuje niekde zázemie pokoja a podpory, aby sa mohlo spamätať zo všetkých tých rán a bolestí.

 

  1. Skúste to klamstvo, vnímať ako snahu riešiť veci najlepšie ako vie. Možno nie pre vás, ale pre seba. Samozrejme, že nie je vhodné si klamať navzájom, ale je dobré vedieť prečo k tomu siaha. Ak nebudete pátrať po jeho strachu, či rešpektvoať jeho túžbu po pokoji, tak nič nevyriešite. Klamať vám bude stále, len bude používať lepšie techniky. Klamstvo skončí až vtedy, keď sa nebude musieť báť hovoriť vám pravdu.

 

  1. Vytvorte mu priestor, kde môže hovoriť čo si myslí, či cíti, bez toho, aby ste z toho robili drámy. Ak budete vedieť jeho názor prijať s rešpektom, pravdepodobne sa nebude báť, si ho povedať.

 

  1. Ak už všetko zlyhalo a vy ste išli znovu do hnevu, či už z toho čo ste sa dozvedeli, či z toho, že vás dieťa zase klame, uvedomte si to. Aj keď vám to dôjde celé až neskoro, vždy je dobré napraviť to. Ďalší stres, čo zažilo vaše dieťa už nevezmete preč, ale vždy mu môžete prejaviť vašu lásku. Obíjmte ho, či mu povedzte, že je vám to ľúto. Slová lásky a podpory môžu byť liečivými vždy. Je dobré keď dieťa vašu lásku cíti nie len vo chvíľach pekných, ale aj v tým náročných.

 

Magdaléna Bacová

 

stretnutia na tému Láskyplné vzťahy s deťmi individuálny koučing

No Comments

Comments are closed.