Ak váš bývalý partner manipuluje dieťa tak, aby vás znenávidelo, ocitli ste sa v pasci zavrhnutého rodiča.

Ak váš bývalý partner manipuluje dieťa tak, aby vás znenávidelo, ocitli ste sa v pasci zavrhnutého rodiča.

 

Pred pár dňami som čítala článok, kde sa vyjadroval p. Jozef Tinka, člen Rady pre práva dieťaťa, o syndróme zavrhnutého rodiča. Uvedomila som ako často sa s touto u nás ešte "nie diagnózou" stretávam.

 

Podľa jeho vyjadrenie ja Syndróm zavrhnutého rodiča sociálna porucha, ku ktorej dochádza v dôsledku emočného zneužívania detí, najčastejšie v dôsledku rozvodu rodičov. Je to citlivá téma, ktorej sa naša spoločnosť bráni. Syndróm zavrhnutého rodiča nastáva, keď jeden rodič manipuluje s dieťaťom tak, aby znenávidelo druhého rodiča. Nemusí to robiť vedome, manipulácia sa môže odohrávať aj na neúmyselnej úrovni.

 

Keď sa zamyslím nad rôznymi situáciami, ktoré nastávajú počas rozchodu rodičov, uvedomím si, koľko manipulácie tam je. Keď počítam aj nevedomú formu manipulovania, tak mám pocit, že táto hra sa objavuje všade. Veď ktorý z rodičov by nechcel, aby si jeho dieťa myslelo, že on má pravdu. Že veci sa majú tak, ako to vidí on a nie inak. A je úplne samozrejmé, že druhý rodič chce presne to isté, aby dieťa prijalo tú jeho pravdu. A na podvedomej úrovni sa táto hra odohráva.

 

A to hovorím len o úplne bežnej nevedomej manipulácii. Celá situácia je pre dieťa a samozrejme aj pre druhého rodiča oveľa náročnejšia, ak je manipulácia vedomá a jej cieľ je ponížiť a znevážiť druhého rodiča. Alebo pomstiť sa druhému rodičovi cez dieťa, za to, že ho opustil.

 

 

Súhlasím s vyjadrením v článku, že keby sa pri súdnych rozhodnutiach brala do úvahy aj táto forma diagnostikovania dieťaťa, ukázalo by sa mnoho súdnych rozhodnutí za nespravodlivých či úplne nesprávnych.

 

Aj napriek tomu, že manipulácia je veľmi častou technikou zneužívania detí, pri súdnych rozhodnutiach sa s ňou nepočíta, jednoducho neexistuje. 

 

Ako riešiť situáciu, ktorú štát zatiaľ ignoruje a koná rozhodnutia, ktoré vôbec nevychádzajú z reálnej situácie?

 

Ako sa cíti dieťa v takejto pasci?

Ako sa tomu môže brániť druhý rodič?

 

Tu sú 3 kroky, ktoré vám pomôžu riešiť túto situáciu tak, aby ste pomohli sebe aj vášmu dieťaťu :

 

  1. Ako reagovať, ak cítite, že vaše dieťa je zneužívané a manipulované proti vám?

 

V prvom rade je dobré uvedomiť si, že dieťa je v tejto hre OBEŤ. Teda neviniť ho za jeho názory a rozhodnutia, ktoré pravdepodobne nie sú z jeho hlavy, ale sú výsledkom manipulácie. Uvedomiť, si že ono sa dostalo do tejto hry bez jeho rohodnutia a pravdepodobne sa vôbec nevie brániť a ani si celú hru neuvedomuje. Len sa v niečom zmieta a snaží sa nejako túto situáciu prežiť. Aj keď máte pocit, že vám jeho vyjadrenia či skutky veľmi ubližujú, nevyčítajte mu to, ale uvedomte si "čo sa deje". Prijať to a uvedomiť si, že ono potrebuje vašu pomoc, je kľúčové. Viem, že to môže byť ťažké. Dieťa vám napríklad môže povedať, že k vám nechce ísť a vy mu máte ešte aj pomáhať. No áno! Veď to je ten signál, že spadlo do pasce a potrebuje vašu pomoc. Vy ste stále jeho rodič a ono vás potrebuje. Potrebuje vašu lásku a podporu. A ono ju nie len potrebuje, ale po nej aj túži. 

 

  1. Kedže manipulácia môže byť aj nevedomá, je potrebné si priznať, že aj vy môžete byť tí, čo manipulujú. Vytvorte si určitý plán, ako reagovať v komunikácii s dieťaťom, aby ste druhého rodiča nezhadzovali a neznevažovali.

 

Aj keď ste na vášho bývalého partnera "neskutočne vytočený", skúste si zachovať určitý slovník a vyjadrovať sa o ňom pred dieťaťom s určitou dôstojnosťou. Vy ste mu tohoto druhého rodiča vybrali. Vaše dieťa ho miluje, tak mu nespôsobujte neustálu bolesť v podobe narážok, či nadávok na jeho rodiča. To neznamená, že nemáte byť autentický a tváriť sa, že je všetko v poriadku. Môžete povedať, čo si myslíte či cítite, ale nie s dešpektom. Vaše dieťa to nechce príjmať. Hovorte veci ako cítite, ale hovorte o vás. "Ja sa cítim takto..., ja si myslím toto..." Najlepšie by bolo si predpokladané vyostrené situácie vopred premyslieť. Keď budete už v danej situácii vo veľkom hneve, ťažko vymyslíte niečo sofistikované, ale budete pravdepodobne reagovať automaticky. Takže, ak sa vám napríklad stáva, že dieťa príde od druhého rodiča a rozpráva vám zážitky či skúsenosti, ktoré vám dvíhaju adrenalín na maximum, majte pripravený scenár ako zareagovať. Môžete si dieťa len vypočuť, alebo môžete odpovedať až neskôr, keď nebudete v hneve. "Martinko, som rada, že si mal pekný deň." Dôležité je podporiť dieťa v tom, že s vami zdieľa svoje pocity a zároveň byť autentický. Čiže povedať naozaj iba to čo si myslíme a cítime.

 

 

 

  1. Vytvoriť v momentálnej situácii pre vaše dieťa čo najväčšiu pohodu a pokoj. Určitú emocionálnu stabilitu a zázemie.

 

Toto je obzvlášť dôležité, ak máte pocit, že druhý rodič manipuluje vaše dieťa vedome. Aj keď zo začiatku to môže byť dosť ťažké, pretože v počiatočnom štádiu manipulácie je obeť väčšinou v eufórii. Ja to volám, keď rodič vytvára diaťaťu "Disny Land". Čiže ho za odmenu, čo samozrejme dieťa netuší, zahrňuje hračkami, výletmi a robí všetko pre to, aby si ho "získal na svoju stranu". V tejto fáze to má druhý rodič oveľa náročnejšie, lebo dieťa je naozaj v euforíí a "zobe svojmu manipulátorovi z ruky". Netreba to dieťaťu vyčítať, pretože to by ho postavilo úplne proti vám a manipulátor by si len posiloval svoju pozíciu. "Vidíš, veď som ti vravel že ..." Nezabudnite, že vaše dieťa je tá obeť, ktorá potrebuje vašu pomoc. Tá pomoc môže byť v tom, že mu to nevyčítate a o svoje dieťa sa naozaj zaujímate. To znamená, že sa s ním rozprávate o ňom. Nemyslím spôsobom otázok kontroly: "Kde si bol? Čo bolo v škole?" Ale, ako sa má, čo ho baví, čo ho zajíma, aké knižky, filmy, či videohry má rád? S kým sa kamárati a čo najradšej robia? To sú veci, ktoré manipulátora prevažne nezaujímajú. Takže vaša podpora môže byť v tom, že vy sa zaujímate o svoje dieťa. A vaše dieťa cíti váš úprimný záujem a vašu lásku. To mu môže byť silnou oporou hlavne v časoch, keď u manipulátora skončí "Disny Land" a toho tlaku, výčitiek, či pocitov viny bude stále viac.

 

Ak ste sa ocitli v pasci  zavrhnutého rodiča a hľadáte riešenia ako z toho von, rada Vás privítam na stretnutí na tému Láskyplné vzťahy s deťmi. Alebo na individuálnom koučingu, kde si prejdeme vaše súčasné nastavenie a spoločne nájdeme vhodné riešenia pre Vás. 

 

Magdaléna Bacová

 

stretnutia na tému Láskyplné vzťahy s deťmi individuálny koučing

 

No Comments

Comments are closed.