NAJDÔLEŽITEJŠÍ KROK PRI VÝCHOVE DETÍ

NAJDÔLEŽITEJŠÍ KROK PRI VÝCHOVE DETÍ

Čo je ten najväčší krok, ktorý by sme mohli ako rodičia pre svoje deti spraviť? Čo je tá najsilnejšia technika, ktorú oni potrebujú od svojich rodičov aby uspeli, boli dostatočne silní, sebavedomí, odvážni a vytrvalí?

 

Predstavte si dieťa, ktoré neuspelo v skúške, ktorej sa obávalo. Od svojho rodiča môže dostať podporu, ktorá ho naučí prechádzať v živote ťažkým situáciami a niečo sa pri tom naučiť. Alebo, môže dostať od rodiča informáciu, ktorá ho utvrdí v tom, že neuspieť znamená "som neschopné".

 

Tá istá situácia, to isté dieťa, len iný prístup.

 

To najdôležitejšie čo môžeme dieťaťu dať je DÔVERA.

 

  • Je to schopnosť uveriť, že deti sami chcú a majú záujem byť v živote šťastné a úspešné.
  • Uveriť v to, že to čo sme im my ako rodičia odovzdali nie len od nás, ale aj od ostatných predkov je bohatá genetická výbava a oni môžu vždy siahnúť po nejakej múdrosti.
  • Uveriť v to, že to čo sme im našou výchovou odovzdali je veľká hodnota, s ktorou sa budú vedieť postaviť každej situácií a zaujať správne stanovisko. Či už to bude útek, či plač, či volanie o pomoc, či taktická hra, či jasné ukázanie si síl medzi rovestníkmi, my vieme, že oni to zvládnu.
  • Uveriť, že to ako sme sa my doteraz správali bolo pre nich dostatočnou inšpiráciou k tomu, aby vedeli že oni sa chcú správať tak ako my, alebo úplne inak.
  • Uveriť tomu, že čo fungovalo či nefungovala nám, pre nich už dávno neplatí.
  • Uveriť, že naše deti nie sú hlúpe, ale naopak, my sme naivní ak si to o nich myslíme a sme hlúpi, ak ich o tom aj presvedčíme.

 

Predstavte si, že každá vaša veta, rozhovor či iný prejav vychádza z postoja dôvery.

 

Ako sa cíti dieťa, ktoré má úplnu dôveru svojho rodiča? Myslím, že nič viac si ani neželá.

 

Keď uveríte jeho schopnostiam a jeho múdrosti, potom ju uvidí aj ono samo. A nie len to. Vaše dieťa bude svoju hodnotu nie len vidieť, ale aj denne žiť. Bude využívať svoje dary, lebo ich aj vďaka Vám pozná.

 

Každé dieťa sa narodí s určitými schopnosťami, vlastnosťami a darmi. To či ich bude využívať záleží veľmi na Vás, jeho rodičoch. Nič horšie nemôžeme nášmu dieťaťu spraviť ako to, že ho nepodporíme v uvidení vlastnej hodnoty.

 

Ak chceme mať múdre deti, mali by sme byť múdri aj my, ich rodičia. Prestaňme sa stále obávať a hádzať na nich všetky naše strachy. Doprajme im dôveru. Obom stranám sa uľaví, pretože strach nahradí láska.

 

Viem, že to chce určitú dávku trpezlivosti, ale myslím že stojí za to nabrať odvahu a vyskúšať to.

 

Prajem nám dostatok odvahy pustiť strach a dovoliť si dôverovať a ľúbiť.

 

Magdaléna Bacová

 

 

individuálny koučing stretnutia na tému Láskyplné vzťahy s deťmi

No Comments

Comments are closed.